Aktuality

Den sv. Jiří 2015 v indiánském duchu

Svatý Jiří byl římský voják pocházející z dnešního Turecka. Svatého Jiří známe především z „legendy o sv. Jiří a draku“. Svatý Jiří je patronem skautů. Jeho svátek, který se slaví 24. dubna je jeden ze dvou velkých skautských svátků.

Dne 12. dubna 2015 jsme si sv. Jiří připomněli i my, skauti z Proseče. Jako každý rok jsme si připravili pro děti a jejich rodiče zábavné odpoledne. Ani letos nechyběly soutěže pro děti, adrenalinové aktivity a další doprovodný program. Pokaždé si dáme na přípravě akce velice záležet a snažíme se vymyslet nové a atraktivnější soutěže. Tento rok se nesla oslava sv. Jiří v indiánském duchu. Hlavním úkolem dětí bylo pomoci indiánům ochránit jejich území před „bílou tváří“. Mladší děti plnily různé úkoly rozmístěné na náměstí, za které sbíraly razítka. Měly za úkol poznat zvířátka, na obrázcích najít rozdíly, ulovit bizona dřevěnou sekyrou, na koni projet překážkovou dráhu a také se maskovat. Jakmile děti získaly 5 razítek, území se jim podařilo ochránit a zasloužily si tak od indiánů sladkou odměnu. Úkol starších dětí byl o něco zapeklitější. Dostaly mapu, na které byla zakreslena stanoviště, na která musely dojít a splnit tyto úkoly: uhádnout hádanky, maskovat se, přeplout koupaliště na člunu a další. Pokud úkoly splnily, odměna je také neminula.

den sv jiri 2015 duben056

Mimo plnění úkolů si skauti připravili i adrenalinový doprovodný program. Děti se tak mohly svést na lanovce, pomocí lanové techniky si vyzkoušely šplhat po bednách. Každý rok se snažíme ukázat lidem něco nového. Minulý rok si děti vyzkoušely vázanou houpačku, kterou postavili naši šikovní skauti. Letos jsme chtěli oslnit vaše zraky ještě více. Proto jsme se rozhodli sestavit dřevěný kolotoč. Každý, kdo pomohl indiánům ochránit území před „bílou tváří“, získal poukázku na jízdu na kolotoči. Věříme, že se Vám netočila hlava a jízdu jste si užili.

Dále jste si mohli vyzkoušet malování do písku, či si obarvit hrníček. Na náměstí nechybělo ani postavené TEEPEE, ve kterém byl rozdělán oheň a děti si na něm pekly hady z těsta.

Tímto bych ráda poděkovala Vám všem, kteří jste si přišli osobnost sv. Jiří připomenout s námi, zažít nová dobrodružství a zasoutěžit si. Děkuji i všem pořadatelům za dobře odvedenou práci.

Za pořadatele Vanda Šlechtová

Farnost Proseč

Římskokatolická farnost Proseč u Skutče
Farská 1
539 44 Proseč
IČ:64783448
b.ú.: 1143197319/0800

Farnost Nové Hrady

Římskokatolická farnost Nové Hrady u Skutče
Nové Hrady 48
539 45 Nové Hrady u Skutče
IČ:60103094
b.ú.: 3248277349/0800

Správa farností

Duchovní správce: P. Vladimír Novák
Farní kancelář:
telefon: 734 435 054
email: farnispolecenstvi@centrum.cz